Monday, December 5, 2016

How to get the most out of your linen.

After nearly 30 years in the institutional linen business I have experienced nearly every conceivable problem a facility can run into with regards to their linen supply. If your facility is genuinely interested in saving hundreds if not thousands of dollars per year on linen replacement costs, I will provide you some helpful, cost saving tips in this series of blog posts. For more information about our products visit www.textileinnovations.com

Tip #1
Cheaper linen is not always the answer. It has been my experience as a linen buyer and seller that cheap doesn't exactly mean cheaper. In most cases I have found that with cheap linen, as with most cheap things, it just doesn't stand up as well as quality made products.  
Case in point: A large institutional laundry account I serviced wanted to purchase 22x44" White bath towels. I quoted on two different quality products. The cheap one at $1.40 each and the better quality one at $2.10 each. The customer had been using a 22x44" towel that was priced at $1.50 each but found he was only getting 35 washing/drying cycles out of them before they had to be removed from service. $1.50 / 35 = .042 per use. I mentioned to him that our better quality towel had regularly provided customers with a minimum of 55 washing/drying cycles. I pointed out that these towels would provide a lower cost per use than the cheap towels. $2.10 / 55 = .038 per use. He agreed with my methodology and decided to purchase the better quality towel. Not only did he save on a cost per use basis, he also got a pleasant surprise after using the towels for a few months. One end user of the product told him how much she enjoyed using a better quality bath towel and how much softer they were on her skin.

This is a great example of how choosing the right product can not only save your facility money, it can also make you look much better in the eyes of "your customers".

No comments:

Post a Comment